
Most pedig: irány a cseh tenger!
Csak szólok, ez egy trehányblog. Amúgy itt írok, emitt meg olvasok: pavelolvas.blog.hu
"A fű dalol és A kigyó árnyéka kifejezetten olyan könyvek, amikre ha visszagondolok, kis túlzással gyomorgörcsöt kapok. Lessinget azóta se tudtam kézbe venni, pedig tisztában vagyok vele, hogy egy jó könyv, mégis rátelepszik az emberre. A kígyó árnyékáról meg akkor ugyan azt írtam, hogy nem volt olyan érzésem olvasás közben, hogy széttépném a könyvet, viszont utólag már ezt érzem. Undorít, és bővíteni lehetne vele a tűzrevaló könyvek, és a büntetés olvasni kategóriás könyvek listáját."Pozsonyi Bucó Ádám lehet hogy csak ironizált, lehet hogy nem, ha mégsem, akkor ajánlok neki egy szerencsétlent, aki alágyújtana az egyik legnagyszerűbb kortárs írónőnek (ill. egyik remekművének). Nem is ez a baj: de minek olvas valaki, ha kár belé?
(keményfedél)
"...temérdek infó van szerte széjjel a neten, és mert egyrészt nem igazán érek rá mindennek utána nézni, másrészt eszembe sem jut, harmadrészt meg késztetésem sincs, úgyhogy az van, ami, és kész.
és gondolom, ezzel sokan vagyunk még így."
(keményfedél)
Sajnos, tényleg sokan vannak...
Világszerte felálltak íróasztalaik mellől az írók, hogy tüntessenek olvasóik ellen. A könyvipar és marketingesei miatt ugyanis soha egy művet nem az olvasott, aki értője lett volna a műnek. A borítók, a fülszövegek és a reklámok félrevezettek, mindent alá- illetve felülkalibráltak. A ponyvát keménykötésben, komolykodó magyarázattal adták ki, a komoly irodalmakat pedig (esszé, nagyregény, memoár) puhában, laza kísérő szöveggel, hogy ne csak az elit ínyét csiklandozza. Az írók pedig egyszer csak úgy érezték, senki nem érti őket. Nem a megfelelő olvasó választja a könyvüket.
Az írósztrájk nemzetközi volt, minden ország, nemzet írástudója részt vett benne, kivétel nélkül. Évekig nem írtak, egy sort sem. Évekig nem jelent meg új könyv, az irodalmi lapok megszűntek, nyomukban a kritikai szemlék is. Chilétől Norvégián és Algérián át Japánig nem született friss irodalom.
Jobb híján évekig csak olvastak az írók.
Mindent elolvastak, amit valaha szeretettek volna. Mindenki „könyves várólistája” ki lett pipálva, minden könyvkupacot kiolvastak, minden felírt nevet és címet megszereztek és legyűrtek.Ahogy fogyott a listájuk, amit el kellett, ill. el akartak még az életben olvasni, rémület töltötte el őket: ezután nem lesz miről írniuk. Már mindet megírtak. Eddig azt hitték balgán, hogy mindig lehet mit írni, újat és még sosem voltat. És újszerűen. Pedig dehogy.
Próbálkoztak az asztalfióknak alkotni, de minden eredetinek tűnő mondatuk után beugrott egy nemrég olvasott író könyvének egy bekezdése. Ami még jobb is volt. A világ írószövetségei közt áramlottak ez emailek, telis-tele idézetekkel, meg sírás-rívással. Lassan minden író pszichológushoz járt, hiába.
Végül, akikben felülkerekedett a lelkiismeret (kevesekben), azok végleg letették a tollat. Új hivatást kerestek, eltűntek a világ tekintete elől. Akik írók akartak maradni, mert számítottak az ösztöndíjakra, és még mindig írni tudtak a „legjobban”, azok újra publikálni kezdtek. És újraéledtek az irodalmi mellékletek, újraindultak a kritikai lapok és kijöttek az első szépirodalmi kötetek is a nyomdákból.
Az olvasók kiéhezett sakálként vetették rájuk magukat.
"Mert romlott, üszkös a mi magyar lelkünk,Vitéz kis ur, Gyulai Pál ur,
Kicsi valódnál benned többet leltünk
S nincs ütésed, mit meg nem érdemeltünk."
"Ezzel befordult, elaludt, s többé föl sem ébredt. A vén orvos és a főtisztelendő püspök csak hűlt tetemét találták. A temetés ez utóbbi rendelése következtében az elhunyt végakaratja szerint ment véghez. Temetési költségre kétezer forintot hagyott készpénzben, amely összeg a végrendelethez volt mellékelve. Díszes magyar ruhába öltöztetve nyújtóztatták ki diófa koporsójában, amelyet magas ravatalra helyeztek. Három pap jött el szolgálni; egyik a háznál fog könyörögni, a másik a templomban tart beszédet, a harmadik a sírboltnál búcsúztatja el a világtól. A marosvásárhelyi diákság reggeltől estig készült a nagy harmóniára. Az ebédlőt fekete posztóval vonták be, s festett címereket szögeztek a koporsó födelére. A kis Mányi a tavasz legszebb virágaival hintette be a koporsót, s egész nap legyezte a halottat."
Egy mondatban, miről szól, némi spoilerrel: